Aylık Kültürel Aile Dergisi

Oruç tuttum ama öğlene kadar...

Editör / Eylül 2008

Çocuklar için Ramazan ve oruç yeni heyecanlar demektir. Sahura kalkmak, yarım ya da tam gün oruç tutmayı başarmak, iftara pide almak, iftar sonrası büyüklerden kocaman bir “Aferin” beklemek...

Oruç tuttum, çünkü annem de tutuyordu…

 Çocuklara, çocuk orucunu sorduk. Verdikleri cevaplarda ortak bir nokta vardı: “Oruç tutmaya annemden babamdan görerek başladım.”

İşte çocuklar ve işte söyledikleri…

 

 


 

Dilara Yöndem (9): Oruç tutmayı annemden babamdan öğrendim. İlk orucumu altı veya yedi yaşında tuttum. Hiç acıkmadım ama öğlene kadar oruç tuttum. Çünkü birine gitmiştik. Ben çok güzel oruç tutuyordum oradaki teyze, “Çocuklar öğlen orucunu bırakır” dedi. Ben de bıraktım.

 Merve Nur Örpek (9): Oruç tutmayı annem ve babamdan öğrendim. Hem onlar benim oruç tutmamı istiyordu hem de ben oruç tutmak istiyorum. İlk yedi yaşımdayken tutmuştum. Tam gün oruç tuttum. Bir ara acıktım ama yemedim. Oruç tutarken sevap kazanacağımı düşündüm.

 Nurcan Karakurt (10): İlk yedi yaşındayken tam gün oruç tuttum. Her gün olmasa da çoğu gün oruç tutarım. Kendim oruç tuttum çünkü Allah’ı sevindirmek istedim. Oruçluyken güzel duygular hissettim. Biraz uyudum. Acıktım çünkü.

 Ebrar Karakurt (8): Geçen yıl tuttum. Tam gün oruç tuttum. Oruç tutmayı kendim istedim. Anneme “Bende ablam gibi oruç tutmak istiyorum” dedim. Annem de izin verdi. Oruçluyken oyun oynadım. Akşama doğru iftar olsun diye bekledim.

 Melih Yöndem (5): Küçükken oruç tuttum. Artık tutmayacağım. Oruçluyken oyuncaklarımla oynadım. Oyun oynarken de hiçbir şey yemedim. Yemedim çünkü annem koltukları süpürüyordu. Oruçluyken kafam karıştı. Oyuncaklarımdan ev filan yaptım. Otobüs de yaptım. Bir sürü legolarım var. Topla topla bitmiyor.

 Yunus Emre Güler (12): Yedi yaşımdayken yarım gün tutuyordum, artık tam gün tutuyorum. Okuldayken de tutuyorum ama dayanamayınca bırakıyorum. Oruç tutmayı annemden, babamdan ve çevremden gördüm. Bazen acıktığım oluyor. Bu sene hepsini tutacağım ama sahura kalkamadığım zamanlar tutamıyorum.

 Gökhan Çoban (10): İlk yedi yaşındayken tuttum. Geçen yıl orucun yarısını tutmuştum. İlk annem ve babamdan gördüm oruç tutmayı. Sevap işlemek için oruç tutmak istedim. Oruçluyken fazla bir şey yapmadım. Oruçluyken ilginçti, ama hiç acıkmamıştım.

 Muhammed Taha Algül (5): Yemek yemeden oruç tuttum. Çünkü yersem orucum bozulur. Kendim oruç tutmak istedim. Annemler de seviniyor oruç tutunca…

 Asude Algül (8): Oruç tutmaya çalıştım ama acıktım tutamadım. Ben kendim oruç tutmak istedim. Oruçlu olmayı merak ettim.

 Gökçe Sultan Çıplak (4): Geçen sene tuttum ama bu yıl tutmayacağım. Bugün tutacağım ama.

 Ahmet Emin Güler (7): Öğlene kadar tuttum. “Herkes tutuyor diye bende tutayım” dedim. Oruçluyken televizyon izledim.

 Fatih Yazgan (11): Annemden gördüm, oruç tutmak istediğimi anneme söyledim. İlk 5 yaşında oruç tuttum. Bazen yarım gün bazen de tek gün oruç tutardım. Küçük olduğum için oruç tutmama ailem çok sevindi. Oruçluyken de aç kalan insanları düşünüyordum. Birkaç kere oruçluyken unutup bir şeyler yedim ama hatırladığımda yemeği bıraktım.

 Furkan Yılmaz (12): Geçen sene 14 gün oruç tuttum. Sevap kazanmak için oruç tuttum. Çevremdeki arkadaşlarım da oruç tutuyor. İlk tuttuğumda öğlene kadar tekne orucu tutardım. Öğlenleri yemek yer bir daha oruç tutardım ya da tutmazdım.

 İzzet Müjde (11): Sürekli değil ama tutuyorum. Oruç tutmayı annemlerden gördüm. Onlar bana oruç tut demediler. Kendim oruç tutmak istedim. Aslında oruç tutmayı merak etmiştim. Oruçluyken dolaşıyordum ama fazla güneşte durmuyordum. Acıkıyordum da fazla acıkmıyordum.

 Mustafa Hilmi Demirtaş (11): İlk orucumu yedi yaşında tuttum. Kaç gün tuttuğumu hatırlamıyorum. Bazen yarım bazen de tam tutuyorum. Sevap kazanmak için oruç tutuyorum.

 Muhammed Talha Koç (11): Daha önceleri ara ara tutuyordum. Bu yıl hepsini tutmak istiyorum. Oruç tutarken sevinçliydim. Oruçlu olduğumdan içimde hep bir sevinç vardı. Hiç aklıma yemek yemek gelmiyordu. Oruçlu olduğumda bazen uyurdum bazen oyun oynardım, gezerdim.


Okunma Sayısı : 2410

Etiketler:

54 . Sayı
2008 Eylül / 54. Sayı
ARŞİV
Ana Menu
Ana Sayfa
Yazarlar
Arşiv
Arşiv
Kurumsal
Hakkımızda
İletişim
İletişim
Adres: Sanayi Caddesi, Bilge Sokak No: 2
Yenibosna / Bahçelievler / İstanbul
Tel: +90 212 551 32 25 - Faks: +90 212 551 26 59
Moral Dünyası Dergisi
© 2014 Moral Dünyası, tüm hakları saklıdır.